WARTO CZYTAĆ

Oczywiście nie chodzi o zachętę do uczenia się, ale o lekturę artykułów wykładowcy akademickiego księdza Jana Niecieckiego na temat Stanisława Kostki. Pierwszy artykuł (z cyklu) został opublikowany we wrześniowym numerze „Drogi Miłosierdzia” (9/2019, s.18), które słyną z jakości przekazywanych treści. Czytelnik dowie się z niego, m.in. gdzie w katedrze znajdują się dwa wizerunki świętego Patrona Młodzieży i Polski (czyż te dwa tematy nie zaprzątają teraz naszej uwagi bardziej niż Amazonia). 

Niektórzy może jeszcze pamiętają obraz św. Stanisław Kostki z kaplicy, która znajdowała się po lewej stronie w nawie Najświętszego Sakramentu, gdzie teraz jest obraz Jezusa Miłosiernego. Pomysłodawcą namalowania go był duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Stefan Stajek. Obraz ten wisi na głównej ścianie w Oratorium, w pomieszczeniach duszpasterskich przy katedrze. Kto był jego autorem? Jakie inne ważne osoby, wydarzenia i tajemnice są związane z kultem św. Stanisława Kostki znajdziemy czytając uważnie wspomniany artykuł i sięgając po kolejny, w październikowym numerze „DM”. Spieszmy się dopóki jest jeszcze w sprzedaży.

Warto odnotować jeszcze jedną ważną rzecz. Ks. Nieciecki sam przyznaje, że główną przyczyną podzielenia się swoimi refleksjami o św. Stanisławie Kostce było erygowanie pierwszej w Archidiecezji Białostockiej parafii pod Jego wezwaniem w Wasilkowie. Została ona ustanowiona dokładnie 21 września i powierzona…jezuitom po czterech latach od ich osiedlenia się w naszym Mieście na stałe.

WŻCH Magnifica, Białystok, 22.10.2019

 

Ks. dr Jan Nieciecki, adiunkt Katedra Historii Sztuki Nowożytnej. Urodził się 22 grudnia 1948 r. w Białymstoku, w 1966 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, święcenia kapłańskie otrzymał 11 czerwca 1972 r. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych K. U. L. , gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii – historii sztuki. 1 X 1995 r. został zatrudniony na etacie asystenta, od 1 X 2005 r. na etacie adiunkta przy Katedrze Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych K. U. L. Wykładowca, autor książek i artykułów, konferencji, wywiadów. Rzeczoznawca Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku i Lublinie i członek Rad Ochrony Zabytków. Odznaczony odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000 r., złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami”) oraz nagrodzony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016).