POZDROWIENIA Z RZYMU

Za oknem pada. To już drugi raz od kilku dni - znak, że zbliża się jesień, chociaż kalendarzowa już się zaczęła przed kilkoma dniami. Gdy przyjechałem do Rzymu 23 września, na zewnątrz był 28 stopniowy upał. Dziś jest „tylko” + 22°C.

Powoli urządzam się w nowym miejscu. Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie (Pontificio Istituto di Studii Ecclesiastici) mieści się w dawnym klasztorze barnabitów. Częścią zespołu klasztornego jest piękny kościół parafialny świętych Karola i Błażeja (san Carlo e san Biaggio ai Cantinari) przy Piazza Cairoli, niestety zamknięty po trzęsieniu ziemi które miało miejsce kilka lat temu. Można powiedzieć, że przez ścianę sąsiadujemy, jako wspólnta, z kaplicą w której znajduje się przepiękny obraz ucznia Rafaella Scipione P. Gaety Madonna della Divina Providenza – Matka Boskiej Opatrzności. Św. Jan Pawel II wizytując parafię zachwycał się tym obrazem. Przy tej okazji odwiedził też pomieszczenia Instytutu, podobnie jak wcześniej kard. Stefan Wyszyński, którego beatyfikacja zapewne nastąpi niedługo.

Od 30 września objąłem funkcje rektora Instytutu oraz przełożonego wspólnoty jezuitów, którzy w nim pracują. Jak zwykle pierwszy etap to poznawanie miejsca, osób i załatwianie formalności.

Zacząłem od modlitwy przy grobie św. Ignacego w Il Gesu i czwartkowej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Liczę bardzo na modlitwę białostockiej WŻCH Magnificat. Pamiętam o Was. Noszę Was w swoim sercu. Cieszę się czytając i oglądając zdjęcia z parafii św. Stanisława Kostki na FB, że jezuickie dzieło w Wasilkowie pięknie się rozwija. Niech Pan Was błogosławi.

o. Henryk Droździel SJ, Roma, PISE

 

30.09.2019. Rzym. Kaplica PISE. Od lewej stoją ojcowie: R. Recław, T. Kot, R. Danieluk, H. Droździel,

P.O. Prowincjał T. Ortmann, R. Rynkiewicz, R. Plezia, G. Bochenk