OBRAZY BEATY WASILEWICZ

Dnia 13 września w Galerii Ślendzińskich przy ul. Legionowej 2 odbyła się inauguracja wystawy prac Beaty Wasilewicz. Wystawa pod tytułem: ”Sny, widzenia i przywidzenia” potrwa do 20 października 2019 r.

Artystka urodziła się w naszym mieście i, podobnie jak jej ojciec, jest malarką, a także pedagogiem. Jej prace zdobią mieszkania wielu osób. W Domu Jezuitów znajduje się piękny obraz jej autorstwa przedstawiający Jezusa Miłosiernego. Pani Beata była członkiem naszej Wspólnoty i nadal angażuje się w nasze inicjatywy, jak choćby ignacjańskie rekolekcje w życiu codziennym, towarzysząc rekolektantom na drodze modlitwy.

Na inauguracji wystawy było obecnych wiele osób z grona jej znajomych, przyjaciół i wychowanków. Magnificat (WZCH) reprezentowali Jola Żero-Grochowska, Dorota Kujawa i o. H. Droździel SJ.

Zaprezentowane obrazy to wybrane prace pochodzące z ostatniego dziesięciolecia. Jest w nich coś z malarstwa ikonicznego. Poprzez kształt i kolor objawia się w nich nieuchwytne, ale realnie obecne światło - tajemnicza Boża obecność. Towarzyszy temu słowo - napisy, cytaty, które są integralną częścią dzieł. Artystka prowadzi swój własny dialog z tym światłem. Widz jest tylko świadkiem z zewnątrz. Czuje ciepło, ale nie widzi ognia. Słyszy słowo, ale nie widzi mówiącego. Jeśli pragnie podobnego spotkania musi otworzyć się na tę Tajemniczą Obecność, wchodząc w postawę ciszy, słuchania i kontemplacji. Przechodząc obok Galerii warto wejść, ale na dłuższą chwilę. Malarstwo pani Beaty na pewno zaintryguje przychodzącego.

WŻCH Magnificat, Białystok, 17.9.2019 r.

 

Foto: o. H. Droździel SJ, D. Kujawa