MATKA BOŻA W MUZEUM

Wystawa prezentująca obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej z Tatiszczewa (miejsce wykonania) autorstwa białostoczanina Piotra Sawickiego, kiedyś w zbiorach Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie a obecnie prezentowana w ołtarzu kaplicy parafii Matki Bożej Miłosierdzia w londyńskiej dzielnicy Willesden Green, została otwarta 25 lipca, o godz. 18,00 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Na otwarciu byli przedstawiciele rodziny Piotra Sawickiego (jego syn Piotr z córką), dyrektor Muzeum Podlaskiego - pan Andrzej Lechowski oraz przedstawiciel Zarządu Województwa Podlaskiego.

Jezuitów londyńskich (w tym obecnego proboszcza Adama Tomaszewskiego SJ) reprezentowali o. Henryk Droździel SJ i o. Leszek Gołębiewski SJ poprzedni proboszczowie polskiej parafii matki Bożej Miłosierdzia na Willesden Green. Obecna była także grupa członków białostockiej WŻCH „Magnificat”, która w swoim logo ma twarz Matki Bożej z obrazu. 

W 1941 roku na terenach dawnego ZSRR tworzyła się Armia Polska, której dowództwo objął gen. Władysław Andersa. W grudniu tego roku żołnierzy miał odwiedzić gen. Władysław Sikorski. W trakcie wizyty Naczelnego Wodza miały się odbyć msze polowe, co wymagało przygotowania ołtarzy. To właśnie na tę podniosłą okazję, na prośbę kapelana 15. Pułku Piechoty o. Tadeusza Walczaka SJ, białostoczanin, żołnierz 14 pułku “Wilków” kpr. Piotr Sawicki namalował obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, będący kopią ikony Matki Bożej Ostrobramskiej.

Pierwszą, prostą ramę do obrazu zrobił st. strzelec Władysław Żołdak. Drugą, znaną do dzisiaj, wykonał prawdopodobnie sławny polski rzeźbiarz Feliks Berdyszak, żołnierz II Korpusu. Uwidocznił on w 4 rogach ramy fundatorów

Obraz w czasie wędrówki wojennej uległ zawilgoceniu, dlatego we Włoszech o. Walczak oddał go do pracowni konserwatorskiej. Tutaj, nieznany z nazwiska konserwator, zmienił jego pierwotny wyraz. Zniknął bolesny i matczyny wygląd Madonny, ale Piotr Sawicki zaakceptował zmianę, kładąc w prawym rogu swój podpis. Po zakończeniu wojny, w 1946 r. o. Walczak przywiózł obraz do Anglii, a w 1949 r. zabrał go ze sobą na misje do Północnej Rodezji (dzisiaj Zambia). W 1970 roku, po 29 latach wędrowania po w skupiskach Polaków rozsianych w Afryce, o. Walczak powrócił z obrazem do Londynu. Tu przekazał go w ręce swoich wojennych druhów z Koła 15 Wileńskiego Batalionu “Wilków”, fundatorów i spadkobierców z Tatiszczewa. Ci z kolei wizerunek Matki Boskiej Tatiszczewskiej ofiarowali Instytutowi Polskiemu i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Od marca 1975 r. obraz jest na stałe w ołtarzu głównym w kaplicy jezuitów w Londynie na Willesden Green.

W 2018 r. obraz został poddany konserwacji w Muzeum Narodowym w Krakowie. Podczas prac konserwatorskich usunięto zanieczyszczenia, sklejono rozwarstwienia oraz wypełniono ubytki podobrazia, zaprawy i warstwy malarskiej. Obraz zabezpieczono werniksami. Konserwacji poddano także ramę.

Obraz pozostanie w Białymstoku do początku września br., potem wróci do Londynu. Warto więc skorzystać z okazji i udać się na Świętojańską 1 „z rewizytą” do Matki Bożej, która przybyła, aby nas nawiedzić w swoim obrazie.

WŻCH MagnificatBiałystok, 26. 7. 2019 r.

 

                    

 Na zdjęciach od lewej: o. Henryk Droździel SJ, Ewa Gołko, Mirosława Ostrowska i Teresa Siwicka ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego „Magnificat”.