PORTRETY DUCHOWE ŚW. IGNACEGO                                   Medytacje wydarzeń z życia św. Ignacego Loyoli

       23-31 lipca 2019

     Wprowadzenie i zaproszenie

Ignacy (jeszcze nie święty) urodził się w Hiszpanii w miejscowości Loyola, krótko przed odkryciem Ameryki. Jego rodzice zmarli, gdy miał szesnaście lat. Dalszym wychowaniem młodego Ignacego zajęli się krewni. Z czasem stał się bardzo dobry w jeździe na koniu, władaniu mieczem i sztyletem oraz w strzelaniu z łuku. Nic wiec dziwnego, że gdy dorósł został żołnierzem. Nie świecił przykładem życia. W czasie jednej z walk, kula armatnia strzaskała Ignacemu nogę. To zdarzenie zmieniło całe jego życie.

W ostatnim dniu lipca Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Założyciela zakonu jezuitów i autora książeczki „Ćwiczeń Duchownych”.

Osobom zainteresowanym głębszym poznaniem św. Ignacego proponuję duchową podróż w oparciu o krótkie, codzienne rozważania ukazujące Jego sylwetkę (portrety) na kolejnych etapach drogi do świętości.

Rozważania będą dostępne na stronie FB Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Białymstoku pod adresem: https://pl-pl.facebook.com/WZCHBialystok od 23 lipca br.
Celem jest poznanie drogi życia człowieka, którego wpływu na naszą kulturę i duchowość, nie sposób przecenić oraz wyproszenie sobie za jego wstawiennictwem łaski żarliwości w poznawaniu, miłowaniu i służeniu Bogu.

Każda medytacja zawiera: krótki cytat z Pisma św., refleksję nad etapem życia i duchowego rozwoju Ignacego, pytanie pozwalające znaleźć odniesienie do naszego życia, jeszcze jedną krótką myśl na medytowany temat oraz prośbę o łaskę którą chcemy otrzymać, jako owoc medytacji.
Teksty liturgiczne ze święta św. Ignacego, można potraktować jako zaproszenie do „stworzenia” własnego portretu.

o. Henryk Droździel SJ, Dom Jezuitów, Białystok