Gość z Londynu

  W środę 31 Maja 2017r., miłą niespodzianką było przybycie p. Ryszarda Bolwana ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Londynie. Jadąc w odwiedziny w rodzinne strony, korzystając z zaproszenia o. Henryka, zaszczycił nas swoją obecnością w Domu Jezuitów na Południowej.

Jako że wspólnota ,,Kefas” ma spotkania w środy, przypadł nam ten zaszczyt gościć Rysia, bo po krótkim przedstawieniu się, tak już do niego mogliśmy się zwracać.

O 17.30 Mszą św. rozpoczęliśmy oficjalnie nasze spotkanie. Następnie przy spożywaniu tradycyjnie ,,skromnej” kolacji dzieliliśmy się przeżyciami z ostatniego tygodnia. W dalszej części odstąpiliśmy od reguł naszych spotkań, na rzecz przedstawienia gościowi historii naszej wspólnoty.  Wysłuchaliśmy również paru świadectw Rysia i o. Henryka, który w czasie powstawania nowej grupy w parafii na Willesden Green, był superiorem w Londynie. Z ich opowiadań dowiedzieliśmy się jak wielkie było pragnienie Boga i ogromna dojrzałość małej grupy (wspólnoty) liczącej 17 osób.

,,Pragnienie Boga było pierwsze. Było motorem naszej modlitwy, spotkań i pozwalało przejść nad szczegółami i mało ważnymi sprawami np. organizacyjnymi. Dojrzałość ukazywała się w znajdowaniu wspólnego stanowiska, kompromisu, rozwiązywania, bez napięć i dąsania się. Wspólnota objawiła swoją dojrzałość w zdumiewająco szybkim czasie. Byłem zaskoczony, gdy to stało się widoczne. Zwykle taki proces jest bardzo długi - dla niektórych wspólnot, nieosiągalny” (Księga Początków, o. Henryk Droździel SJ, 2003r)

Rysio wielokrotnie powtarzał jak wiele mamy szczęścia mając ,,pod ręką” kapłana i powinniśmy z tego korzystać póki jest i może nam służyć ; wysłuchaniem i radą (tak jest w moim przypadku).

W miłej atmosferze czas szybko płynie, Rysio musiał wrócić do rodziny na noc, my, chociaż niechętnie ( jak to często bywa) również musieliśmy opuścić naszą przystań.

Z tego spotkania m.in. zrodziło się pragnienie poznania bardziej Londyńskiej  WŻCH.

 

Ola Popławska ( Kefas)

              Białystok, 01/6/2017